Wersja dla osób niedowidzących

Zielona Edukacja

Istotą projektu jest aktywizacja mieszkańców Doliny Baryczy do działań na rzecz ochrony lokalnej przyrody i promocji regionu. Przedsięwzięcie jest też sposobnością do pogłębienia edukacji ekologicznej i swoistą zachętą do zrównoważonego korzystania z zasobów natury. Ma również przeciwdziałać bierności, marginalizacji społecznej i wszystkich negatywnych jej następstw, dać płaszczyznę do integracji społecznej oraz przełamywać niekorzystne stereotypy dotyczące niepełnosprawności i osób nią dotkniętych.  Warto podkreślić, że każdy, bez względu na wiek i stan zdrowia może wziąć udział w przedsięwzięciu. Projekt ma charakter szeregu akcji w ramach których uczestnicy przemierzają szlaki Doliny Baryczy korzystając z różnych form turystyczno-rekreacyjnych, zaplanowano wycieczki piesze, przejażdżki bryczką, spływy kajakowe. Nie są to jednak wyłącznie wycieczki w celach turystyczno-krajoznawczych. Każde z zaplanowanych działań jest połączone z akcją sprzątania odwiedzanych miejsc oraz zdobywaniem wiedzy dotyczącej przyrody, regionu oraz celów i sposobów wspierania przyrody. Twórcy projektu zaplanowali również szereg akcji bezpośrednio służących lokalnej przyrodzie – sprzątanie lasów i szlaków turystycznych, zimowe dokarmianie zwierząt, sadzenie drzew, itp. Aby poszerzyć wiedzę przyrodniczą zaplanowano również wycieczki do ZOO, Muzeum Przyrodniczego i Ogrodu Botanicznego. Poza tym przewidziano organizowane są tzw. zielone lekcje, czyli zajęcia wplecione w programy edukacyjne i edukacyjno-terapeutyczne, które są realizowane w placówkach prowadzonych przez MSPDiON. Ta część projektu ma służyć krzewieniu edukacji ekologicznej przede wszystkim wśród najmłodszych uczestników projektu uczęszczających na co dzień do przedszkola i szkoły funkcjonujących w ramach Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego.

  

RODZAJ ZADANIA PUBLICZNEGO: 2 Aktywne społeczeństwo

NUMER I NAZWA KIERUNKU DZIAŁANIA: 1 Aktywizacja obywateli w sprawach wspólnotowych

AUTORZY: Paulina Słowińska i Grzegorz Wirchniański

KOORDYNATOR: Grzegorz Wirchniański

CZAS TRWANIA: 01.06.2014 – 30.11.2015

 

 

 

Wycieczka do Planetarium
22.11.2015

          Do podziwiania gwiazd i innych ciał niebieskich nie ma w Polsce lepszego miejsca niż Toruń. Trudno też o lepsze dla miłośników pierników. 22 listopada okazję żeby się o tym przekonać, mieli uczestnicy naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej.

więcej »


Wyjątkowa lekcja
21.11.2015

            W ostatniej z tegorocznych zielonych lekcji, zorganizowanej w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego udział wzięli uczniowie zespołów klasowych z oddziałów I i IV. W królestwie fauny i flory nie sposób się nudzić.

więcej »


Malowanie karmników
06.11.2015

Coraz piękniejsze karmniki mają do dyspozycji ptaszki, którym od kilku lat pomagamy przetrwać zimę. Te, które 6 listopada w ramach zielonych lekcji malowane były w naszym Warsztacie Terapii Zajęciowej to prawdziwe dziełka.

więcej »


Spacer nową ścieżką
25.10.2015

     25 października zorganizowaliśmy wycieczkę śladami złotej polskiej jesieni. Uczestnicy przedsięwzięcia mieli okazję „przetestować” fragment nowej ścieżki przyrodniczej biegnącej wokół stawu Grabownica.

więcej »


3 latki sadzą dęby!
23.10.2015

23 października w ramach zielonych lekcji zorganizowaliśmy sadzenie dębów. Tym razem w zajęciach uczestniczyły 3-latki z grupy integracyjnej „A”. Była to najmłodsza grupa z naszego Ośrodka, która kiedykolwiek sadziła drzewa.

więcej »


Kolejne dęby posadzone
17.10.2015

Drzew nigdy za wiele, wychodząc z tego założenia rozpoczęliśmy kolejny sezon akcji „Sadzimy dęby w Dolinie Baryczy”. Tym nasza aleja biegnąca wzdłuż Rybnicy wzbogaciła się o 20 młodych dąbków.

więcej »


Wycieczka do sadu z niespodzianką
16.10.2015

16 października nasze pięciolatki z grupy integracyjnej „A” miały spacerować po sadzie, niestety pogoda zmusiła nas do lekkiej korekty planów. Spacer wśród drzew się nie udał, ale wśród jabłek jak najbardziej.

więcej »


Lekcje z leśnikiem
28.09.2015

Korzystając z uroków złotej, polskiej jesieni nasze 5-latki z grupy integracyjnej  „B” wzięły udział w plenerowej lekcji, którą poprowadził zaprzyjaźniony leśnik.

więcej »


Akcja "CZYSTA BARYCZ"
17.09.2015

17 września wzięliśmy udział w 9. edycji akcji „Czysta Barycz”. W koordynowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy” akcji wzięli udział przedstawiciele lokalnych szkół i organizacji działających na rzecz lokalnej przyrody.

więcej »


Zielone lekcje – plener z kajakami
11.09.2015

11 września uczniowie naszych dwóch zespołów klasowych mieli okazję uczestniczyć w zielonej lekcji zorganizowanej przy wiacie leśnej pomiędzy Karłowem a Czarnogoździcami. Jako że przy wspomnianej wiacie znajduje się zbiornik tzw. małej retencji wodnej była możliwość popływania kajakami. Warto dodać, że na tym leśnym stawiku wcześniej nikt nigdy wcześniej nie pływał.

więcej »

1 2 3 4 »
Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA