Wersja dla osób niedowidzących

Opieka wytchnieniowa

 

                                                                                               

Projekt pn. „Opieka wytchnieniowa”

Założeniem projektu jest kompleksowe wsparcie osób niepełnosprawnych, poprzez zapewnienie im usług opiekuna/asystenta. Wsparcie to odbywać się będzie poprzez organizację pobytów osób z niepełnosprawnością poza domem, bez obecności rodziców w tzw. "pokoju wytchnień" – pomieszczeniu o wysokim standardzie, przeznaczonym i w pełni dostosowanym do potrzeb osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (w tym osób leżących), spełniającym niezbędne wymogi sanitarne, gdzie przebywać będą pod opieką doświadczonych opiekunów. Zakres jak i częstotliwość pobytów w stosunku do poszczególnych osób niepełnosprawnych będzie określany indywidualnie. W trakcie pobytu osoba niepełnosprawna może przebywać w pokoju wytchnień od kilku do kilkudziesięciu godzin, w zależności od potrzeb.

Projekt dotyczy aktywizacji rodzin, dzieci, młodzieży i dorosłych osób z głębszymi niepełnosprawnościami (m.in. mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, upośledzeniem umysłowym, z zespołem Downa, zespołem Retta) oraz z nieprawidłowym stanem zdrowia, z zachowaniami trudnymi (agresja, autoagresja, niedowidzący, niedosłyszący).

Zadanie realizowane będzie w Krośnicach w mieszkaniu treningowym, w którym znajduje się „pokój wytchnień”.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

ZADANIE: Świadczenie usług wspierających, które mają na celu umożliwienie lub wspomaganie niezależnego życia osób niepełnosprawnych, w szczególności usług asystencji osobistej.  

 

AUTORZY: Joanna Broniecka, Urszula Gaj, Marta Kiszczak

CZAS TRWANIA: 15.04.2019 – 31.12.2019

 

Formularz zgłoszeniowy

dostępny w biurze MSPDiON, bądź na stronie internetowej poniżej:

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pan Norberta
09.12.2019

Dziś przedstawiamy historię kolejnego uczestnika Pokoju Wytchnień. Jest nim pan Norbert, czyli bardzo sympatycznym człowiek, który pracuje w Pokoju Wytchnień według swojego planu dnia.

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pani Anny
18.11.2019

Przed Państwem historia kolejnego uczestnika Pokoju Wytchnień. Tym razem przybliżymy sylwetkę pani Ani, która z opieki wytchnieniowej korzysta od 2 lat. Wyjeżdża tam wspólnie z bratem Mariuszem. Ta bratnia dusza pozwala, że czuje się ona tam jak w domu.

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pana Piotra
04.11.2019

Bohaterem kolejnej opowieści z Pokoju Wytchnień jest pan Piotr. Korzysta z opieki wytchnieniowej od 2 lat. Pan Piotr jest osobą energiczną i żywiołową lubiąca kontakt z innymi osobami. Zawsze uśmiechnięty i chętny do rozmowy. Uwielbia aktywność na świeżym powietrzu, pomaga w pracach porządkowych wokół budynków.

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pana Mateusza
28.10.2019

Dzisiejszym bohaterem artykułu o uczestnikach Pokoju Wytchnień będzie człowiek wielu talentów. Charakteryzujący się bardzo dużym zaangażowaniem w plan działania. Pan Mateusz, bo o nim mowa, jest osobą zawsze chętna do rozmowy i pracy. Z opieki wytchnieniowej korzysta od 2016 roku, czyli od samego początku.

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pana Wojciecha
21.10.2019

Prezentujemy historię kolejnego uczestnika programu Pokój Wytchnień. Tym razem będzie to związany ze stowarzyszeniem od wielu lat pan Wojciech, który po krótkiej przerwie wrócił w tym roku jako uczestnik opieki wytchnieniowej. Jest to zupełnie inny podopieczny, niż jego koleżanki i koledzy, dlatego też wymaga specyficznego wsparcia i zindywidualizowanego podejścia według zaplanowanego z góry planu dnia.

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pani Jolanty
14.10.2019

Cotygodniowy cykl artykułów dotyczących uczestników programu Pokój Wytchnień wraca. Po raz pierwszy wystąpi w nim kobieta. Pani Jolanta korzysta z tego rodzaju opieki od 2016 roku, czyli od samych jej początków. Uczęszczanie od trzech lat pozwoliło na obserwację jej głównych zainteresowań i ulubionych aktywności.

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pana Ireneusza
07.10.2019

Jak co tydzień, wracamy z kolejnym artykułem o uczestniku programu Pokój Wytchnień. Dziś naszym bohaterem będzie Pan Ireneusz, korzystający z opieki wytchnieniowej odkąd ją prowadzimy, czyli od 2016 r. A oto jego ulubione zajęcia:

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pana Pawła
30.09.2019

Przedstawiamy historię kolejnego uczestnika programu Pokój Wytchnień – pana Pawła, który z opieki wytchnieniowej korzysta od 2016 roku, czyli od samego jej początku w naszej organizacji. W tym czasie zdążył wybrać swoje ulubione aktywności, które prezentujemy poniżej.

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pana Dawida
23.09.2019

Rozpoczynamy cykl cotygodniowych artykułów o tym, jak wygląda działalność podopiecznych i opiekunów w Pokoju Wytchnień. Naszym dzisiejszym głównym bohaterem jest pan Dawid, który korzysta z opieki wytchnieniowej od jej początków, czyli 2016 roku. Jako tak doświadczony uczestnik, zdążył już sprawdzić większość oferowanych aktywności i pomimo tego, że porozumiewa się z otoczeniem niewerbalnie, wybrać swoje ulubione.

więcej »

Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA