Wersja dla osób niedowidzących

Starsze aktualności

Weekendowe Zajęcia Świetlicowe latem
05.10.2020

Jest to forma wsparcia osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, której celem jest uniezależnianie się od pomocy rodziców oraz opiekunów poprzez wzmacnianie, rozwijanie i podnoszenie umiejętności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, zwiększanie samodzielności, integracja z lokalną społecznością oraz poszerzanie horyzontów poznawczych. Pierwszy aspekt dotyczy szeroko pojętych umiejętności dnia codziennego takich jak higiena, samoobsługa, przygotowanie posiłku, dbanie o otoczenie, planowanie poszczególnych zadań dnia czy tygodnia. Drugi aspekt to rozwijanie umiejętności przydatnych przy samodzielnym funkcjonowaniu takich jak obsługa urządzeń multimedialnych (komputer, telefon, ksero), sprzętu AGD, narzędzi do majsterkowania oraz wykonywanie drobnych napraw. Trzeci aspekt ma za zadanie rozwinięcie umiejętności interpersonalnych niezbędnych do funkcjonowania w lokalnej społeczności, korzystania z instytucji publicznych oraz integrowania się z najbliższym otoczeniem. Czwarty aspekt to rozwijanie indywidualnych pasji, zainteresowań, wybieranie formatywnych spędzania wolnego czasu oraz poznawanie ciekawych miejsc otaczającego bliższego i dalszego świata.

Zgodnie z nazwą zajęcia odbywają się cyklicznie, w weekendy. Forma ta stanowi niejako uzupełnienie mieszkalnictwa treningowego i jest skierowana głównie do osób, które nie czują się jeszcze na siłach, aby spróbować samodzielnego egzystowania w krośnickim mieszkaniu. Wykorzystując fakt, że terapeuci-asystenci wywodzą się z różnych profesji, mają różne upodobania i zdolności, dla części uczestników tzw. „świetlica” stała się sposobem na spędzanie wolnego czasu, miejscem rozwoju swoich zainteresowań i pasji. Różnorodność uczestników jak i terapeutów-asystentów, wytworzyła niepowtarzalną i uniwersalną mieszankę ciekawych pomysłów i sposobów na codzienność. Dodatkowym atutem jest zapewniony dowóz z najdalszych zakątków naszego powiatu ale i również ciepły posiłek, który uczestnicy mają za zadanie samodzielnie zaplanować, zorganizować, przygotować i zjeść, a następnie rzecz jasna po nim posprzątać ;-)  W ramach zajęć weekendowych uczestniczymy także w lokalnych wydarzeniach kulturalnych i sportowych.

„Świetlice” w stacjonarnej formie funkcjonują od wielu lat jako jedno z dodatkowych zadań realizowanych przez MSPDiON. Skutkiem stale poszerzanych horyzontów oraz rozwijanych przez uczestników umiejętności samostanowienia o sobie jest modyfikacja i rozwój tejże formy wsparcia o niestandardowe działania. Wychodząc z założenia, że po pracowitym i owocnym tygodniu należy się odpoczynek - w zależności od osobistych preferencji aktywny lub pasywny, a także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników zajęć świetlicowych, od 2018 roku organizowane są tzw. noce filmowe oraz całodniowe wycieczki.

Noce filmowe odbywają się zazwyczaj w piątki. Kinomaniacy sami lub z pomocą asystentów wybierają repertuar, aranżują salę kinową według własnych upodobań, troszczą się o komfort odbioru doznań filmowych, a następnie do późnych godzin nocnych oddają się kinowej pasji. W porównaniu z salą kinową ma to taką zaletę, że bilet, przekąski i dojazd są za darmo, a po seansie niekoniecznie trzeba wracać do domu.

Wycieczki po nieprzespanej nocy nie należą do ulubionych zajęć, więc odbywają się w inne weekendowe terminy. Również i w tym przypadku opieka terapeutów-asystentów, transport oraz wyżywienie jest zapewnione. W organizacji wycieczek ogranicza nas zakres terytorialny województw: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, opolskiego, lubuskiego oraz… czas pracy kierowcy ;-). Wyjazdy odbywają się raz w miesiącu, a miejsca docelowe wybierane są zazwyczaj spontanicznie, w zależności od warunków podyktowanych przez aurę, naturę ale również samych uczestników. Celem jest satysfakcja jak największej grupy osób, dlatego też podczas wyboru celu podróży brane są różne preferencje i oczekiwania. W przypadku, gdy przewagę w głosowaniu osiągnie grupa miłośników natury wybieramy się np. do Arboretum w Wojsławicach, na Kolorowe Jeziorka u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich, do Palmiarni, wrocławskiego lub poznańskiego ZOO albo inne malownicze miejsca.

Miłośnicy historii preferują natomiast zwiedzanie z przewodnikiem np. Zamku Czocha czy Żelaznego Tygla Walońskiego w Szklarskiej Porębie.

Pasjonaci innych dziedzin mogli wziąć udział w wystawie maszyn rolniczych Agroshow w podpoznańskich Bednarach, Międzynarodowych Targach Poznańskich, Hydropolis, czy Park Dinozaurów w Krasiejowie. Celem niektórych uczestników były podróże sentymentalne w miejsca, które z upływem czasu stały mglistym wspomnieniem, a dzięki wycieczce można było skonfrontować wspomnienia z rzeczywistością.

Zdarzało się i tak, że w niektórych miejscach odradzano nam zwiedzanie z uwagi na naszą niepełnosprawność. Wprawdzie nie spotkaliśmy się z brakiem życzliwości, bo wynikało to raczej z troski, jednak zazwyczaj stawialiśmy na swoim. Docieranie w miejsca trudnodostępne i łamanie barier stało się jednak naszym dodatkowym celem do osiągnięcia. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć Twierdzę Kłodzko od środka, Starą Kopalnię Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu, Sztolnie Królowa Luzia w Zabrzu, gdzie wraz z naszymi „w-skersami” przepłynęliśmy podziemną gondolą. Wśród rozważanych propozycji w najbliższej przyszłości są: Sztolnie Walimskie, Włodarz, Arka Noego i Zamek Śląskich Legend w Pławnej Dolnej, zamek Grodno i Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim, Twierdza Srebrna Góra, Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich, Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, Henryków.

Weekendowe zajęcia świetlicowe są jedną z wielu form wsparcia realizowanych w ramach projektu „Kolejny krok w samodzielność” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sam projekt jest kontynuacją działań realizowanych w wcześniejszym okresie i jest kompleksowym programem wsparcia dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych z różnym stopniem niepełnosprawności, w tym ze sprzężeniami. Kompleksowość polega na zastosowaniu szerokiego wachlarza wsparcia i gamy różnych form terapeutycznych umożliwiających adekwatną pomoc w oparciu o rzetelną analizę potrzeb. Projekt zakłada objęcie wsparciem dzieci powyżej 7 r.ż. realizujących obowiązek szkolny w Dziennym Ośrodku Rehabilitacyjno–Wychowawczym w Miliczu, dorosłych osób niepełnosprawnych z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Miliczu, młodzieży ze sprzężoną niepełnosprawnością objętych opieką w Środowiskowym Domu Samopomocy w Miliczu, osoby powyżej 16 r.ż. zamieszkujące Mieszkanie treningowe w Krośnicach.

Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA