Wersja dla osób niedowidzących

Starsze aktualności

Do Zakopanego!
08.03.2017

"Do Zakopanego!" – w terminie 19-23.02.2017 r. podopieczni Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych oraz Środowiskowego Domu Samopomocy wyjechali na turnus z programu Warsztatu Rozwoju Kompetencji do ośrodka Jastrzębia Turnia w Zakopanem. 

Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę, ponieważ większość z nas bardzo chciała pojechać w góry bo jeszcze nigdy tam nie była. Nie mogliśmy się doczekać i już od dawna planowaliśmy trasę naszego wyjazdu oraz typ zajęć, które prowadziliśmy podczas turnusu. Zaczęliśmy odliczać dni, aż w końcu nadszedł upragniony przez wszystkich 19 luty czyli upragniony dzień wyjazdu. Mimo wczesnej godzony odjazdu humory nas nie opuszczały bo wiedzieliśmy, że za kilka godzin czeka nas wiele atrakcji :)  Na pokładzie autokaru powitał nas przemiły kierowca, z którym przejechaliśmy ponad 400 km! Podróż minęła nam w przyjemnej i wesołej atmosferze. 
 
Niedziela, 19.02.2017 r. 
19-ego lutego o godzinie 05:45 przed MSPDiON odbyła się zbiórka podopiecznych, opiekunów i terapeutów biorących udział w naszym wyjeździe. Załadowaniu bagaży do autobusu oraz pożegnaniu z rodzicami, o godzinie 06:00 wyruszyliśmy w trasę, aby jak najszybciej dotrzeć do Zakopanego. Na miejsce dojechaliśmy ok. godz. 13:00, mieliśmy wtedy czas na chwilę odpoczynku oraz trening związany z rozpakowywaniem swoich bagaży, układaniem ubrań w szafie oraz ubieraniem pościeli. Od godziny 14:00 – 15:00 odbył się trening umiejętności praktycznych i samoobsługowych, czyli OBIAD :) Po obiedzie każdy z nas miał czas wolny, mogliśmy odpocząć po podróży i przygotować się do zajęć terapeutycznych na których poznaliśmy plan naszego warsztatu, ustaliliśmy wspólnie zasady i kontrakt. Po 2,5 godzinnych zajęciach nadszedł czas na chwilę zabawy! Przez najbliższą godzinę każdy z nas mógł wziąć udział w zabawach integracyjnych a po koniec dnia zobaczyliśmy jeszcze kościół Św. Rodziny a jest to najstarsza rzymskokatolicka, murowana świątynia Zakopanego. Od godz. 18:30 do 19:30 mieliśmy kolejny trening umiejętności praktycznych czyli KOLACJA :) Po kolacji nadszedł czas na nasze ulubione zajęcia czyli zajęcia ruchowe metodą Sherborne a po zajęciach, trening umiejętności praktycznych związanych z myciem i toaletą i…cisza nocna :) 
 
Poniedziałek, 20.02.2017 r. 
Kiedy wybiła 08:00 budziki nie dawały nam dalej spać…do godziny 09:00 wszyscy byliśmy już gotowi na kolejny dzień pełen wrażeń. Po śniadaniu przeszliśmy na świetlicę w której odbyliśmy blok zajęć terapeutycznych – poznajemy używki i ich wpływ na człowieka. Podzieliliśmy się na grupy i każda z grup stworzyła plakaty związane z profilaktyką naszego zdrowia. Dowiedzieliśmy się jaki mają zły wpływ na każdego człowieka. Po tak wyczerpujących zajęciach nadszedł czas na pyszny obiad a już po nim aktywne zwiedzanie pięknego Zakopanego… Blok zajęć terapeutycznych w terenie rozpoczęliśmy od wjazdu na Gubałówkę, gdzie zobaczyliśmy piękną panoramę Tatr. Aby wszystko dokładnie obejrzeć mieliśmy Pana przewodnika, który oprowadził nas wzdłuż i wszerz Zakopanego… Udaliśmy się w tym dniu m.in. Polanę Strążyską, która znajduje się ok. 4,5 km od Doliny i jest na równi, na wysokości ok. 1020–1060 m, z polany dobrze widoczna jest stroma, północna ściana Giewontu, którego wierzchołek góruje o 860 m nad polaną. Nieco powyżej polany znajduje się wodospad Siklawica. Oprócz tego zwiedziliśmy Stary Kościół na Pęksowym Brzyzku - Stary Kościół pod wezwaniem MB Częstochowskiej, jeden z najcenniejszych zabytków Zakopanego. Kiedy wróciliśmy na kolacje zaraz po niej dowiedzieliśmy się, że czeka na nas niespodzianka… A mianowicie dyskoteka! :) Wszyscy razem, w kółku, w parach i indywidualnie bawiliśmy się i tańczyliśmy aż do godz. 21:00. Pod koniec dnia toaleta wieczorna i cisza nocna…
 
 
Wtorek, 21.02.2017 r. 
Nadszedł wtorek i o godzinie 09:00 wszyscy wyspani pojawiliśmy się na śniadaniu, a już po nim blok zajęć terapeutycznych w terenie czyli kolejne zwiedzanie  Udaliśmy się do Muzeum Kasprowicza. Jest to budynek, w którym Jan Kasprowicz spędził ostatnie lata swego życia, został wybudowany w 1920 r. przez harendziańskiego górala, mogliśmy zobaczyć każde pomieszczenie, które zrobiły na nas ogromne wrażenie. Kolejnym punktem naszego zwiedzania była prawdziwa Bacówka w której góralka z krwi i kości pokazała nam jak wytwarza się prawdziwe Zakopiańskie oscypki…  Następnie zjedliśmy obiad i mieliśmy godzinę przerwy czyli tzw. czas wolny Następnie wróciliśmy na naszą świetlicę gdzie odbył się kolejny blok zajęć terapeutycznych pn. Wady i zalety. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja i zabawa taneczna przy muzyce góralskiej. Wieczorna toaleta i następny dzień… :)
 
Środa, 22.02.2017 r. 
Jak to bywa w naszym zwyczaju na śniadaniu spotkaliśmy się o godzinie 09:00, a zaraz po śniadaniu czekały na nas bardzo ciekawe zajęcia tj. warsztaty rękodzieła – poznaliśmy tradycje góralskie oraz wzięliśmy udział w warsztacie rzeźbiarskim. Zajęcia były ciekawe i pełne śmiechu, jak widać na zdjęciach poniżej. Po warsztatach aby jeszcze bardziej umilić nasz czas wybraliśmy się na godzinny spacer żeby wybrać i kupić Zakopiańskie pamiątki. Długo wyczekiwaną przez nas atrakcją był kulig bryczkami z końmi po ulicach Zakopanego oraz wspólne ognisko. Następnymi zajęciami był blok zajęć terapeutycznych pn. PRZYJAŹŃ – co to jest? Jak ją budować i rozwijać? Wieczorem ostatnie zajęcia podczas naszego wyjazdu, czyli grupowe zajęcia metodą W. Sherborne. 
 
Czwartek, 23.02.2017 r.  
Dziś nasze budziki zadzwoniły aż godzinę wcześniej… ciężko było wstać z myślą, że już dziś opuszczamy tak wspaniałe miejsce jakim jest Zakopane… Po śniadaniu spotkaliśmy się wszyscy wspólnie w świetlicy i podsumowaliśmy warsztaty jakie odbyliśmy w czasie turnusu. O godz. 10:00 pożegnaliśmy się ze wszystkimi i wykwaterowaliśmy się aby udać się do Milicza… Po drodze jednak nie mogliśmy przeoczyć muzeum Jana Pawła II, które znajduje się w Wadowicach – jego rodzinnym mieście. W muzeum JPII dowiedzieliśmy się gdzie się urodził, gdzie chodził do szkoły, jakim był człowiekiem i papieżem. Po zwiedzeniu muzeum wyjechaliśmy i ok. godz. 20:00 wjechaliśmy do naszego Milicza :) 
 
Zdjęcie nr 1.
W całej okazałości Podopieczni Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych oraz Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy na turnusie w Zakopanem… :)
 
Zdjęcie nr 2.
Pierwsze zajęcia zaraz po przyjeździe na miejsce…wspólne ustalenie zasad i opracowanie kontraktu…
 
Zdjęcie nr 3.
Tego dnia odbywały się również zajęcia ruchowe metodą W. Sherborne…
 
Zdjęcie nr 4.
Złapanie równowagi i utrzymanie piłki to wcale nie jest takie proste zadanie…spróbujcie sami :)
 
Zdjęcie nr 5.
Nadszedł czas również na zabawy integracyjne, w czasie których na początku rozmawialiśmy…
 
Zdjęcie nr 6.
…ale znaleźliśmy również czas na chwilę zabawy :)
 
Zdjęcie nr 7.
Kolejnego dnia nadszedł czas na zwiedzanie… 
 
Zdjęcie nr 8.
Postanowiliśmy skorzystać z tak pięknej pogody i wjechać na Gubałówkę, gdzie podziwialiśmy piękną panoramę Tatr…
 
Zdjęcie nr 9.
Julia i Adaś na pamiątkowym zdjęciu po wjeździe na Gubałówkę, piękne widoki :) 
 
Zdjęcie nr 10.
Następnym punktem naszej wycieczki było udanie się na Dolinę Strążyską…
 
Zdjęcie nr 11.
…do której wiodła daleko droga…ale oczywiście daliśmy radę! :)
 
Zdjęcie nr 12.
Kiedy wróciliśmy do naszego Ośrodka odbył się kolejny blok zajęć grupowych…
 
Zdjęcie nr 13.
…w których opracowaliśmy plakaty związane z profilaktyką naszego zdrowia… 
 
Zdjęcie nr 14.
Posiadaliśmy gazety, książki które służyły nam jako pomoce w wykonaniu pięknych plakatów…
 
Zdjęcie nr 15.
Ale…niektórzy z nas zdecydowanie wolą modę :P 
 
Zdjęcie nr 16.
Praca wre, cała grupa bardzo zaangażowana na wspólnej pracy…
 
Zdjęcie nr 17.
Udało nam się stworzyć piękny plakat o zdrowiu…
 
Zdjęcie nr 18.
…czego nie spożywać i jak się odżywiać… 
 
Zdjęcie nr 19.
W poniedziałkowy wieczór odbyła się też dyskoteka, na której jak zawsze świetnie się bawiliśmy…
 
Zdjęcie nr 20.
Julia i Adaś w tańcu na poniedziałkowej dyskotece:)
 
Zdjęcie nr 21.
Pani Malwina również znalazła swojego partnera… 
 
Zdjęcie nr 22.
Tańców było co nie miara… :) 
 
Zdjęcie nr 23.
Kolejny dzień i kolejne zwiedzanie :) 
 
Zdjęcie nr 24.
Muzeum Jana Kasprowicza… 
 
Zdjęcie nr 25.
Weszliśmy do każdego pomieszczenia…
 
Zdjęcie nr 26.
Następnym punktem była prawdziwa Zakopiańska Bacówka…
 
Zdjęcie nr 27.
…do której mogliśmy wejść i zobaczyć jak robi się najbardziej znane serki czyli Oscypki :)
 
Zdjęcie nr 28.
Oscypki zakupione, więc pamiątkowe zdjęcie obowiązkowe! 
 
Zdjęcie nr 29.
Kolejny blok zajęć pn. Wady i Zalety… 
 
Zdjęcie nr 30.
Wszyscy dzielnie pracowaliśmy, bo aby odpowiedzieć na niektóre pytania trzeba było chwilkę się zastanowić :)
 
Zdjęcie nr 31.
Reprezentacja jednej z grup przedstawia swoje pomysły… 
 
Zdjęcie nr 32.
Pod koniec wyczerpującego dnia…nadszedł czas na zabawę taneczną przy prawdziwej muzyce góralskiej…
 
Zdjęcie nr 33.
Jak widać nauka tańca góralskiego szła nam bardzo dobrze :P
 
Zdjęcie nr 34.
Aby przymierzyć prawdziwą czapkę góralską, trzeba było znaleźć odpowiedni moment :)
 
Zdjęcie nr 35.
Tańce…tańce…szaleństwo :)
 
Zdjęcie nr 36.
Naprawdę poczuliśmy rytm muzyki góralskiej…
 
Zdjęcie nr 37.
Następnymi zajęciami jakie się odbyły, były zajęcia rzeźbiarskie…
 
Zdjęcie nr 38.
Każdy z nas był bardzo skupiony na swojej pracy…
 
Zdjęcie nr 39.
Drobna pomoc Pani Asi…aby dorównać mistrzom rzeźbiarstwa…
 
Zdjęcie nr 40.
…którzy tworzyli tak piękne arcydzieła…
 
Zdjęcie nr 41.
Ale przyznajcie sami, że nasze też są piękne i prawie nie odróżniają się od dzieł naszych mistrzów :) 
 
Zdjęcie nr 42.
Królowa jest tylko jedna… :)
 
Zdjęcie nr 43.
Z serca można stworzyć prawdziwe arcydzieła :)
 
Zdjęcie nr 44.
Piękne wyroby rzeźbiarskie, chyba mamy nowych mistrzów… 
 
Zdjęcie nr 45.
Blok zajęć terapeutycznych na świeżym powietrzu…
 
Zdjęcie nr 46.
Każda z grup miała swoją bryczkę…
 
Zdjęcie nr 47.
…a trochę nas było :)
 
Zdjęcie nr 48.
Pozdrawiamy z Zakopiańskiego kuligu…
 
Zdjęcie nr 49.
Adrian okazał radość z wyjazdu :)
 
Zdjęcie nr 50.
Adaś zadowolony ze zwiedzania Zakopanego… 
 
Zdjęcie nr 51.
Po kuligu nadszedł czas na ognisko i obiad!
 
Zdjęcie nr 52.
Grupowe zajęcia terapeutyczne metodą W. Sherborne oraz zabawy tzw. integracyjne… 
 
Zdjęcie nr 53.
Nasze Panie również przyłączyły się do zajęć…byliśmy pod wrażeniem :P 
 
Zdjęcie nr 54.
Słowo Przyjaźń na Kacpra działa właśnie tak… 
 
Zdjęcie nr 55.
Wspólne zajęcia… 
 
Zdjęcie nr 56.
Pamiątkowe zdjęcie zgranej grupy przed wyjazdem… 
 
Zdjęcie nr 57.
Radzimy sobie sami na kolacji :)
 
Zdjęcie nr 58.
A jak dobrze smakuje… 
 
Zdjęcie nr 59.
Ostatnim punktem naszego wspaniałego turnusu było zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach… 
 
Zdjęcie nr 60.
Każda z sal zrobiła na nas ogromne wrażenie… 
 
Zdjęcie nr 61.
…dlatego wsłuchiwaliśmy się w każde słowo… 
 
Zdjęcie nr 62.
Julia przy tablicy upamiętniającej życie Jana Pawła II… :)
 
Zdjęcie nr 63.
Przed wyjazdem do Milicza był czas na kawę i coś słodkiego….RUSZAMY W DROGĘ – DO MILICZA! 
 
Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA