Wersja dla osób niedowidzących

Trener Pracy

Egzamin końcowy kucharzy
25.01.2019

25 stycznia w budynku Środowiskowego Domu Samopomocy w Miliczu odbył się egzamin końcowy dotyczący kursu zawodowego "Kucharz małej gastronomi". Zajęcia odbywały się w ramach projektu "Mogę, potrafię, pracuję" i trwały od 15 listopada do 25 stycznia.

W trakcie praktyki nasi kursanci mieli możliwość odbycia zajęć praktycznych na różnego rodzaju stanowiskach kuchennych. Odwiedziliśmy zarówno restauracje jak i punkty masowego żywienia. W każdym z tych miejsc mogliśmy liczyć na solidnie przekazana wiedzę przez szefa kuchni oraz głównego prowadzącego kurs, pana Czesława Bezpałko.

Egzamin miał formę ustną, a każdy z uczestników musiał odpowiedzieć na 3 pytania, które wcześniej wylosował. Aby uzyskać pozytywny wynik egzaminu należało odnieść się do każdego z zagadnień. W komisji egzaminacyjnej zasiedli: doradca zawodowy Irena Kuc-Sierpińska, trener pracy Marcin Folmer oraz instruktor szkolenia Czesław Bezpałko.

Wszyscy kursanci poradzili sobie znakomicie z pytaniami i uzyskali pozytywny wynik końcowy. Na każdego uczestnika czekały niespodzianki przygotowane przez organizatora szkolenia, które będą przydatne w codziennej pracy w kuchni.

Kurs podnoszący kwalifikacje zawodowe odbył się w ramach projektu "Mogę, potrafię, pracuję" finansowanego ze środków EFS.

Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA