Wersja dla osób niedowidzących
Rozpoczynamy wielkie przygotowania do niezwykłego wydarzenia!
09.05.2024

Rozpocznijmy wspólnie naszą podróż ku Godności! Zapraszamy na niezwykły koncert "Kroki do Godności" z udziałem zespołu Arka Noego, który odbędzie się 9 maja 2024 o godzinie 19:00 w Kościele Łaski pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu.

Marcowa asystentura w MSPDiON
15.04.2024

Za nami marzec, pora więc na podsumowanie kolejnego miesiąca wsparcia udzielanego w naszej organizacji osobom z niepełnosprawnościami przez asystentów. 

"Seniorzy w formie" wystartowali z kolejnymi zajęciami
12.04.2024

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z pierwszych zajęć hortiterapii dla seniorów, które odbyły się wczoraj w otoczeniu niezwykłej natury i przy sprzyjającej pogodzie.

Marcowe zajęcia sportowo-kulturalno-społeczne
08.04.2024

Śpieszymy do Was z relacją marcowych zajęć sportowo-kulturalno-społecznych! Ubiegły miesiąc obfitował w wiele aktywności, kiedy to uczestnicy mieli okazje spędzić czas na różnorodnych zajęciach stacjonarnych, jak i wyjazdowych.

WYNIKI - Zapytanie ofertowe z dnia 19.03.2024
04.04.2024

Organizacja zakwaterowania wraz z wyżywieniem "Wyjazdowych siedmiodniowych warsztatów ogólnorozwijających dla małych dzieci i ich rodzin"

WYNIKI - Zapytanie ofertowe z dnia 15.03.2024
04.04.2024

Organizacja zakwaterowania wraz z wyżywieniem "Wyjazdowych siedmiodniowych warsztatów ogólnorozwijających dla małych dzieci i ich rodzin"

Strona Główna

Jak wygląda wsparcie asystenckie w MSPDiON?
15.06.2021

Od marca br. realizujemy Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”, którego głównym celem jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami w czynnościach dnia codziennego. Rodzaj wsparcia zależy od indywidualnych potrzeb poszczególnych osób objętych programem i dla każdego może polegać na czymś innym.

Program skierowany jest do dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności i dorosłych osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (przy czym około 80% stanowią osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją). Istotą programu jest to, że wsparcie nie polega na wyręczaniu osoby z niepełnosprawnością, opiekowaniu się nią, czy nauce jakichś czynności, tylko na wsparciu w takim zakresie jakie jest konieczne do wykonania konkretnych czynności. Osoba z niepełnosprawnością sama określa swoje potrzeby, a rolą asystenta jest pomoc „tylko” w tych czynnościach, których wykonanie jest trudne z uwagi na indywidualne ograniczenia.

Relacja i współpraca z asystentem opiera się w głównej mierze na wzajemnym zaufaniu. Nauczeni wieloletnim doświadczeniem, uznaliśmy, że najlepszym sposobem na rekrutację asystentów będzie… obarczenie tym obowiązkiem osób objętych programem. Wychodząc z założenia, że przecież każdy z nas najlepiej wie jakie ma ograniczania i w jakim zakresie potrzebuje wsparcia innej osoby, uznaliśmy, że wskazanie asystenta przez osobę niepełnosprawną stało się głównym sposobem doboru właściwej kadry. Wiele spośród osób zgłaszających się do programu miało ułatwione zadanie, ponieważ usługa asystencka w naszej organizacji funkcjonuje w praktyce już od wielu lat. Asystentura nie miała jednak do tej pory formalnego charakteru.

Realizacja programu wpłynęła pozytywnie na jeszcze jeden ważny aspekt: ograniczenie poczucia skrępowania lub wstydu przez osobę zwracającą się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu lub pokonaniu ograniczeń. Dlaczego? Z prozaicznej przyczyny:  łatwiej jest poprosić o pomoc kogoś, kto otrzyma rekompensatę za poświęcony czas, zaangażowanie i poniesione koszty. Dzięki temu zwiększyła się możliwość udziału w życiu społecznym, niezależność i decydowanie o sobie bez potrzeby ciągłego proszenia rodziny lub przyjaciół. Osoba z niepełnosprawnością ma do dyspozycji określone godziny asystenckie, natomiast sam asystent może dodatkowo otrzymać zwrot kosztów poniesionych na transport oraz koszty biletów wstępu do placówek kulturalnych.

Zainteresowanie usługami asystenckimi przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. W ciągu pierwszych trzech miesięcy realizacji programu zgłosiło się do niego już 70 osób. Usługi asystenckie mają bardzo szeroki zakres: od wsparcia w codziennych czynnościach domowych, zakupach, po pomoc w dotarciu na terapie, wizyty lekarskie, rehabilitację do asysty podczas spędzania czasu wolnego, wsparcia podczas rozwijania pasji i zainteresowań. Skąd to wiadomo? Otóż każdy asystent jest zobowiązany na miesięczne udokumentowanie każdej usługi, z której wynika, że miała ona charakter asystencki oraz że trwała określony czas. Wprawdzie za biurokracją nikt nie przepada, jednak w tym przypadku, poza dowodową, ma ona również inną funkcję - poznawczą. Mimo wcześniejszego rozeznania i wieloletniego doświadczenia trudno było przypuszczać, że asystentura może mieć tak obszerny zakres.

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii z wyselekcjonowanych zdjęć pokazujących przykładowe formy wsparcia, o których oczywiście decydują sami uczestnicy.

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” jest dofinansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego, których dysponentem jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA