Wersja dla osób niedowidzących

Środowiskowy Dom Samopomocy

Odwiedziny ministra
12.02.2015

12 lutego gościł u nas Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Ministrowi towarzyszyła rzesza znamienitych gości, m.in. Senator i zarazem Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych  Jarosław Duda,  wicemarszałkowie  Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Ewa Mańkowska i Tadeusz Samborski, sekretarz rady nadzorczej PFRON Małgorzata Połap  wiceprezes PFRON-u Marcin Horyń, dyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Andrzej Mańkowski, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej Piotr Klag, Burmistrz Miasta i Gminy Milicz Piotr Lech.

Po uroczystym powitaniu gości przez prezes Alicję Szatkowską nastąpiło zwiedzanie budynku DORW. Pani prezes z dumą oprowadzała przybyłych po grupach przedszkolnych, zespołach klasowych i gabinetach terapeutycznych. Okazało się, że minister Kosiniak-Kamysz ma świetny kontakt z dziećmi. Goście nie kryli podziwu, i nie ma się co dziwić, bo mamy się czym pochwalić. Następnie grupa udała się do nowego budynku Środowiskowego Domu Samopomocy, w którym mieści się dawny Powiatowy Ośrodek Wsparcia. Nowoczesny, świetnie wyposażony i przystosowany obiekt zrobił na zwiedzających ogromne wrażenie, większe jednak zrobiły osoby objęte wsparciem w ramach ŚDS i WTZ, które jako gospodarze spisały się na medal. Po zwiedzeniu ŚDS i WTZ odbyła się dyskusja, w trakcie której prezes Alicja Szatkowska opowiedziała gościom o genezie MSPDiON, o tym jak Stowarzyszenie rozwijało się przez lata, oraz jak wygląda i co ma do zaoferowania dzisiaj. Będący pod wrażeniem tego co u nas zastał minister stwierdził: - Dzięki ciężkiej pracy pełnych entuzjazmu ludzi powstała wspaniała instytucja, która w sposób kompleksowy pomaga potrzebującym.   Po czym dodał: – Dolny Śląsk bogaty jest w doświadczenia polityki socjalnej. Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych może być doskonałym przykładem dla innych tego typu organizacji. Placówki MSPDiON precyzyjnie dostosowują formy wsparcia do potrzeb swoich podopiecznych zapewniając ciągłość pomocy w każdym momencie życia, od wczesnej diagnozy niemowlaka, poprzez rehabilitację i edukację, kończąc na usamodzielnieniu i aktywizacji społeczno-zawodowej. Poza tym minister zasugerował, że warto byłoby aby właśnie u nas odbywały się wizyty studyjne dla osób zajmujących się działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych, ponieważ oferowane przez nas wsparcie ma charakter wzorcowy. Nie wykluczone również – wedle słów ministra – że wkrótce odbędzie się u nas wyjazdowa sesja sejmowej komisji ds. polityki społecznej i rodziny. To dla nas bez wątpienia nobilitacja, ale przede wszystkim zachęta do dalszej pracy na rzecz osób, którym nasze Stowarzyszenie niesie wsparcie. Po zakończeniu dyskusji goście przyjechali do budynku DORW, gdzie obejrzano prezentację dotycząca działań realizowanych Przez MSPDiON, po której wizyta dobiegła końca. Minister Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję, że nie była to jego ostatnia wizyta u nas. Wygląda na to, że wkrótce częściej będziemy miewać gości, i dobrze bo lubimy dzielić się wiedzą i doświadczeniem, poza tym jesteśmy bardzo gościnni.

gw.

 

Nasz gość honorowy Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz dopełnia formalności wpisując się w listę gości.

Prezes Alicja Szatkowska wita długoletniego przyjaciela Stowarzyszenia Senatora RP Jarosława Dudę.

Senatora Dudę wita również wiceprezes MSPDiON Iwona Górnicka.

Goście w tzw. zielonym holu mieli okazję podziwiać galerię zdjęć obrazujących realizację tzw. zielonych projektów.

W niektóre rzeczy, robione w ramach zielonych projektów aż trudno uwierzyć. Minister Kosiniak-Kamysz musiał bardzo się przyglądać aby upewnić się, że to nie jest fotomontaż.

Minister miał okazję obejrzeć zdjęcia obrazujące przebieg projektu „W kwiecie wieku” realizowanego ze środków ministerstwa, któremu szefuje nasz gość.

Minister Kosiniak-Kamysz wśród przedszkolaków, ma swoje dzieci więc wie jak z nimi rozmawiać.

Najwyraźniej nasz gość przypadł przedszkolakom do gustu, bo chętnie z nim żartowały.

Zwiedzanie Sali Doświadczenia Świata. Minister Kosiniak-Kamysz i wicemarszałek Samborski z uwagą przysłuchują się temu, co do powiedzenia na temat terapii s odwiedzanej sali  ma mgr Joanna Broniecka.

Informacje udzielane przez Joannę Broniecką żywo interesują również pozostałych gości.

Znajdująca się w Sali Doświadczania Świata kolumna wodna ma właściwości hipnotyczne, o czym najwyraźniej przekonał się Senator Jarosław Duda.

Goście z wizytą w szkole. Na zdjęciu minister wita się z Amelką z oddziału IV.

Goście degustują smakowicie wyglądające oponki przygotowane w ramach zajęć kulinarnych przez uczniów oddziału IV. Smakują wszystkim, ale na największego smakosza oponek wygląda wicemarszałek Tadeusz Samborski.

Minister podziwia prace walentynkowe wykonane przez uczniów oddziału X. Ma też okazję obserwować proces twórczy.

Minister Kosiniak-Kamysz i wicemarszałek Mańkowska mieli okazję zobaczyć terapię logopedyczną. Najwyraźniej podobało im się, podobnie jak Damianowi, który akurat miał zajęcia.

Goście z dużym zainteresowaniem zwiedzali salę do Integracji Sensorycznej, mieli okazję przyjrzeć się fragmentowi zajęć terapeutycznych, w których uczestniczył Kacper.

Niemowlęta ministrowi również nie straszne, co udowodnił w trakcie badania w Ośrodku Wczesnej Interwencji.

Prezes Szatkowska oprowadza gości po części rehabilitacyjnej budynku.

Minister w grupie Peto miał okazję obserwować zajęcia przy stołach.

Goście mieli okazję poznać również jednego z naszych psich terapeutów.

Jako że wizyta naszych gości zbiegła się z tłustym czwartkiem, w trakcie drobnego poczęstunku nie mogło zabraknąć pączków.

Prezes Alicja Szatkowska prezentuje z dumą nowy budynek Środowiskowego Domu Samopomocy.

Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy mgr. Irena Kuc- Sierpińska wita ministra oraz pozostałych gości.

Goście w Środowiskowym Domu Samopomocy.

Minister z zainteresowaniem dopytywał kadrę terapeutyczną o specyfikę pracy.

Pani Jola z Warsztatu Terapii Zajęciowej w towarzystwie prezes Alicji Szatkowskiej i kierownika WTZ Marcina Szatkowskiego  wręcza ministrowi walentynkowe ciasteczko przygotowane przez uczestników WTZ, podobne ciasteczka otrzymali wszyscy goście.

Pan Zbigniew jako jeden z weteranów naszych działań wspierających osoby niepełnosprawne osobiście przywitał ministra.

Goście mieli okazję obserwować zajęcia kulinarne uczestników Warsztatu Terapii zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy. Minister Kosiniak-Kamysz z zainteresowaniem przyglądał się zajęciom i miał sporo pytań.

Pozostali goście również z zainteresowaniem przyglądali się procesowi wyrabiania faworków.

Minister z zaciekawieniem oglądał nowoczesny sprzęt ułatwiający pracę, w który zaopatrzony jest Środowiskowy Dom Samopomocy.

Pan Paweł uczestnik Środowiskowego Domu Sampomocy  nie krył satysfakcji z tego, że mógł uścisnąć dłoń ministra. Minister natomiast bardzo się ucieszył, że prostym gestem mógł sprawić  Panu Pawłowi tyle radości.

Również Kuba miał okazję uścisnąć dłoń ministra.

Garnitury nie przeszkodziły gościom w odwiedzeniu pracowni stolarskiej, w której praca wre, że aż się kurzy.

Goście odwiedzili pozostałych uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy. Wizyta sprawiła wiele radości ,co widać na zdjęciu.

I znowu słodkie prezenty z okazji Walentynek.

Burmistrz Piotr Lech wręcza bukiet czerwonych róż prezes Alicji Szatkowskiej 

Prezes Alicja Szatkowska przedstawia gościom historię MSPDiON.

… opowiada również o tym, jak obecnie wygląda filozofia wspierania potrzebujących wypracowywana przez ponad dwie dekady działalności MSPDiON.

Minister Kosiniak-Kamysz z uznaniem wypowiadał się na temat działalności MSPDiON.

Panie z Zarządu MSPDiON Anna Tarczyńska, Urszula Gaj, Iwona Górnicka, Małgorzata Łaszkowicz i Monika Maryjowska  słysząc słowa ministra miały powody do dumy.

Pamiątkowe zdjęcie przed nowym budynkiem Środowiskowego Domu Samopomocy, od lewej  vice prezes Iwona Górnicka, minister Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Alicja Szatkowska, senator Jarosław Duda.

Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA