Wersja dla osób niedowidzących

Starsze aktualności

Konferencja na poziomie!
22.07.2017

W dniach 22-23 lipca 2017 roku Środowiskowy Ośrodek Samopomocy MSPDION udzielił gościny uczestnikom spotkania pod hasłem "IT 10 years from now". Spotkanie zgromadziło ponad 40 osób, głównie absolwentów kierunku informatyka Uniwersytetu Wrocławskiego z lat 1980 - 2010 oraz ich wykładowców z okresu studiów, którzy zdecydowali podzielić się swoim kilku, kilkunasto lub kilkudziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym.

Prezentacje z konferencji link
 
Punktem wyjścia dla wymiany doświadczeń była refleksja nad tym, jak wykształcenie uzyskane na kierunku studiów wspólnym dla prawie wszystkich uczestników miało wpływ na przebieg ich kariery zawodowej (najstarszy uczestnik rozpoczął studia w 1950r. a najmłodszy w 2007r.). Tytuł spotkania miał natomiast sprowokować uczestników do spojrzenia w przyszłość i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi perspektyw dziedziny, w której rozwoju biorą czynny udział pracując w różnych firmach, prowadząc własne firmy, czy kształcąc kolejne pokolenia studentów.
 
W sobotę przed południem spotkanie rozpoczęło się od powitania przybyłych gości przez gospodarza ośrodka panią prezes Alicję Szatkowską. W pierwszym wystąpieniu pan Andrzej Krzywda postawił pytanie, czy AI (ang, Artificial Intelligence - sztuczna inteligencja) zastąpi programistów. Przedstawione przykłady pokazywały, w jakim stopniu istniejące i projektowane dopiero systemy informatyczne wspierają programistów w pracy, ale ich nie zastępują. Sytuacja programistów została porównana do zdarzenia w świecie szachów. Chociaż mistrz świata w grze w szachy przegrywa mecz z programem komputerowym, to jednak świadomość przewagi maszyny nad człowiekiem nie spowodowała zniknięcia chętnych do uprawiania tej dziedziny sportu. Szachiści nadal rozgrywają mecze szachowe, a programów komputerowych używają do doskonalenia swojej techniki i analizowania popełnionych w rozgrywce błędów.
 
Drugie wystąpienie to wykład dr Piotra Wnuka-Lipińskiego na temat inteligencji obliczeniowej. Został przedstawiony krótki zarys historyczny wybranych metod i wskazane obecne trendy i kierunki rozwoju wykorzystania algorytmów ewolucyjnych, sieci neuronowych oraz analizy danych wielowymiarowych. Te zaawansowane metody informatyki mają swoje zastosowanie w rozpoznawaniu obrazów, projektowaniu robotów, ale również w medycynie, W dalszej części pan Adrian Bala zainicjował dyskusję na temat zapewniania jakości oraz testowania oprogramowania, w której uczestnicy mogli podzielić się swoimi opiniami i przewidywaniami, co wydarzy się w przyszłości w związku z tak ważnymi w dziedzinie IT praktykami.
 
Na zakończenie przedpołudniowej części spotkania pani Grażyna Hardt-Olejniczak podzieliła się swoim wieloletnim doświadczeniem w komputeryzacji Uniwersytetu Wrocławskiego, co posłużyło do ilustracji, jak ważne są procesy wdrożenia rozwiązań informatycznych oraz jakie znaczenie mają działy IT w dużych organizacjach.
 
Po obiedzie, który został przygotowany przez gospodarzy na terenie ośrodka, uczestnicy udali się na wycieczkę nad Stawy Milickie, natomiast wieczorem spotkali się przy ognisku na terenie Domu Drzewa w Wałkowej.
 
W niedzielę pierwszą część spotkania wypełniło wystąpienie prof. Macieja M. Sysły poświęcone edukacji informatycznej od najmłodszych lat uzupełnione ciekawostkami z zakresu historii maszyn liczących. W drugiej części pan Włodzimierz Bielski dzielił się doświadczeniami zdobytymi w ramach rozwoju kompetencji w swojej firmie, w której wykorzystuje szeroko rozumiane metody Data Science.
 
Następnie pan Andrzej Krzywda zaprosił uczestników do dyskusji na temat pracy zdalnej - na przykładzie swojej firmy, która nie posiada biura i wszyscy pracownicy pracują w swoich domach. Poruszane były kwestie organizacji komunikacji oraz budowania relacji i więzi społecznych między pracownikami w tak funkcjonującej firmie.
 
Na zakończenie pan Jacek Jagiełło poprowadził dyskusję panelową, w której postawił następujące pytania:
1. Co zmieni się w IT w ciągu najbliższych 10 lat?
2. Co stanie się z wyodrębnionymi w firmach działami IT?
3. Jakie obawy i nadzieje wiązane są z rozwojem IT w ciągu najbliższych 10 lat?
4. Jakie zmiany w edukacji przyniesie najbliższe 10 lat rozwoju IT?
 
W panelu wzięli udział panowie:
Janusz Wróbel 
prof. Maciej M. Sysło
Marek Stajszczyk, Wrocław 
Łukasz Kupka, Londyn
 
Co do zmian w IT głosy panelistów były podzielone, dwóch panów nie przewiduje większych zmian, dwóch wręcz przeciwnie - takich zmian się spodziewa, szczególnie w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa systemów informatycznych. Oczekują, że pojawią się różnorodne rozwiązania dla modelu funkcjonowania działów IT w firmach, w jednych działy te zanikną, w innych będą tworzone taktycznie w zależności od potrzeb. Największe obawy wiążą z konfliktami między rozwojem IT a zasadami etyki oraz rosnącą złożonością systemów informatycznych, która przejawia się w tym, że człowiek widzi, jak system działa, ale nie rozumie, dlaczego tak działa. Zmiany w edukacji są przewidywane, ale bardzo powolne. Rozwój IT powinien w większym stopniu sprzyjać indywidualizacji i personalizacji kształcenia.
 
Wszystkie wystąpienia i dyskusje prowokowały uczestników do refleksji, umożliwiły także dostrzeżenie, w jak wielu różnych kierunkach rozwija się IT. Spotkanie niewątpliwie miało także aspekt sentymentalny i dało szansę wymiany doświadczeń między pokoleniami.
 
Zdjęcie nr 1.
Pamiątkowe zdjęcie uczestników konferencji pn.:„IT 10 years from now”.
 
Zdjęcie nr 2.
Na początku konferencji głos zabrała Alicja Szatkowska Prezes MSPDiON witając wszystkich zgromadzonych.
 
Zdjęcie nr 3.
Po chwili w kilku zdaniach opowiedziała o funkcjonowaniu Stowarzyszenia i o budynku, w którym będzie prowadzona konferencja.
 
Zdjęcie nr 4.
dr Ewa Gurbiel koordynator konferencji również przywitała znamienitych gości i zaprosiła do wysłuchania wykładów otwierając oficjalnie konferencję.
 
Zdjęcie nr 5.
Pierwszy wykład poprowadził Andrzej Krzywda. Temat dotyczył postawienia tezy „ czy AI zastąpi programistów?”…
 
Zdjęcie nr 6.
Temat wywołał nie lada dyskusję, co z zadowoleniem przyjmował wykładowca…
 
Zdjęcie nr 7.
…a wszyscy z zainteresowaniem wsłuchiwali się w argumentację i…
 
Zdjęcie nr 8.
… z zaciekawieniem słuchali szachisty :)
 
Zdjęcie nr 9.
Jacek Łobocki zastanawia się nad ostatnią wypowiedzią młodszego kolegi.
 
Zdjęcie nr 10.
dr h. Tomasz Jurdziński Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UWr prawdopodobnie zgadza się z wypowiedziami koleżanek i kolegów.
 
Zdjęcie nr 11.
Następny wykład poprowadził dr Piotr Wnuk-Lipiński…
 
Zdjęcie nr 12.
… który opowiadał o inteligencji obliczeniowej.
 
Zdjęcie nr 13.
Prof. Maciej M. Sysło miał wiele pytań odnośnie wykładu.
 
Zdjęcie nr 14.
Wszyscy zaciekawieni wsłuchiwali się w wymianę zdań obu panów :)
 
Zdjęcie nr 15.
Jak widać dyskusja rozwinęła się na dobre :)
 
Zdjęcie nr 16.
Grażyna Hardt-Olejniczak tuż przed następnym wykładem zapoczątkowała dyskusję na temat  wdrażania rozwiązań informatycznych w dużych firmach, ilustrując to swoim bogatym doświadczeniem kierownika pracowni komputeryzacji administracji uczelni UWr
 
Zdjęcie nr 17.
Po chwili głos zabrał Adrian Bala wieloletni tester systemów informatycznych
 
Zdjęcie nr 18.
A. Bala na początku zadał podstawowe pytanie czy jakość jest tym samym co testowanie.
 
Zdjęcie nr 19.
Uczestnicy w trakcie tego pytania na samym początku byli nieco podzieleni, co sprowokowało do zadania kolejnego pytania - czym tak naprawdę jest testowanie?
 
Zdjęcie nr 20.
Bez chwili zastanowienia głos zabrała prof. Anna Bartkowiak (której w dniu dzisiejszym, pisząc tę relację, składamy moc serdecznych życzeń z okazji Imienin :) )…
 
Zdjęcie nr 21.
… zmuszając pana Balę do uściślenia wypowiedzi dot. definicji jakości.
 
Zdjęcie nr 22.
Nie czekając na reakcję reszty uczestników mikrofon zabrał Janusz Wrobel szef firmy Neurosoft…
 
Zdjęcie nr 23.
… tłumacząc że jakość jakości nie równa pokazując przy tym za pomocą anegdoty model jakości rosyjskiej :)
 
Zdjęcie nr 24.
Po zakończonej konferencji organizatorzy zaprosili uczestników na zwiedzanie serca Doliny Baryczy a dokładniej stawów milickich.
 
Zdjęcie nr 25.
Odbył się tam wyjazd na fotosafari, wozami konnymi.
 
Zdjęcie nr 26.
Była to okazja do złapania świeżego oddechu podziwiając przy okazji faunę i florę występującą na rybackim terenie.
 
Zdjęcie nr 27.
Interesującym tematem przewodnika był temat o ptactwie występującym na naszym terenie.
 
Zdjęcie nr 28.
Niedziela. Kolejny dzień konferencji. 
 
Zdjęcie nr 29.
Wykład rozpoczął prof. Maciej M. Sysło…
 
Zdjęcie nr 30.
… od przedstawienia przykładu metody wprowadzenia tabliczki mnożenia. 
 
Zdjęcie nr 31.
Poruszając przy tym problem metod wprowadzenia matematyki i informatyki od klasy pierwszej szkoły podstawowej.
 
Zdjęcie nr 32.
Po chwili, tradycyjnie, rozpoczęła się gorąca dyskusja.
 
Zdjęcie nr 33.
Jak wiemy MSPDiON, jeżeli chodzi o ten temat edukacji, ma także wieloletnie doświadczenie. Prezes A Szatkowska, aktywnie włączyła się do dyskusji.
 
Zdjęcie nr 34.
Dorota Roman-Jurdzińska – członek Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej przetoczyła kilka, związanych z tematem, przykładów z pracy w OKE.
 
Zdjęcie nr 35.
Pytanie Ewy Kołczyk, wynikające z ponad 20-letniego doświadczenia w prowadzeniu zajęć z nauczycielami i studentami, dotyczyło kwestii kierunku zmian edukacji na lepsze.
 
Zdjęcie nr 36.
W kolejnym wykładzie Włodzimierz Bielski przedstawił swoje doświadczenia z firmy , w której wykorzystuje metody Data Science. 
 
Zdjęcie nr 37.
Następną częścią programu był panel moderowany przez Jacka Jagiełłę…
 
Zdjęcie nr 38.
… w którym udział wzięli od lewej Janusz Wrobel, Maciej M. Sysło, Marek Stajszczyk oraz Łukasz Kupka. Głównym pytaniem panelu było: Co zmieni się w IT przez następne 10 lat?
 
Jak Państwo myślą? 
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
... prawdopodobnie niewiele :)
 

 

Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA